Blog

Kilka powodów, by odłączyć siebie od ekranu

odlaczenie5

Uwielbiam moje nocne sesje na Necie. Z niecierpliwością czekam na bezmyślne przewijanie, oglądanie filmików, czytanie cytatów, które inspirują. Uwielbiam oglądać zdjęcia opublikowane przez znajomych i to, co wszyscy robią na Facebooku. I oczywiście uwielbiam wspaniałe artykuły, do których linkuję z Twittera. Minusem całej tej cudowności w mediach społecznościowych jest to, że często wciągam się za bardzo, kładę się zbyt późno i nie robię innych rzeczy, które uczyniłyby mnie szczęśliwszym, a moje życie bardziej zrównoważone.

Myślę, że wszyscy intuicyjnie wiemy, że zbyt dużo czasu jesteśmy przyklejeni do naszych smartfonów, tabletów i komputerów i nie jest dobre dla nas ani dla naszych dzieci. Najbardziej przerażające jest dla mnie to, że badacze dopiero zaczynają badać długoterminowy wpływ, jaki cały ten czas online wywiera na nasze dzieci. Więc nawet nie wiemy, co im to robi. Wiele dorosłych jest uzależnionych od urządzeń, więc jak możemy oczekiwać, że nasze dzieci wymyślą, jak mądrze nawigować po technologii, jeśli sami tego nie wymyśliliśmy?

Nie opowiadam się za rezygnacją ze wszystkich technologii, co w tej erze jest prawie niemożliwe (a ponadto Necik i uważam, że bezmyślne przewijanie jest relaksujące). Ale dorośli płacą teraz za cyfrową detoksykację  (zmuszeni do wycofania się bez technologii) i myślę, że nadszedł czas, aby wszyscy wymyślili, jak odłączyć więcej w naszym codziennym życiu. Jak możemy zrównoważyć wykorzystanie technologii, aby zapewnić szczęśliwsze życie i kształtować dobre nawyki technologiczne dla naszych dzieci? Po przeczytaniu niektórych bieżących badań na ten temat, wymyśliłem pięć powodów, dla których priorytetem w naszych rodzinach jest odłączenie tzw. wtyczki:

Odłączenie może poprawić nasze relacje

„Naukowcy z  University of Essex  odkryli, że osoby, które brały udział w osobistych rozmowach, gdy w pobliżu znajdował się telefon komórkowy – nawet jeśli w rzeczywistości nie korzystały z niego – zgłaszały niższą jakość relacji i mniejsze zaufanie do partnera. Sama obecność telefonu komórkowego między tobą a kimkolwiek, z kim rozmawiasz, jesz, spacerujesz negatywnie wpływa na intymność twojej dyskusji.

 

Ile czasu każdego dnia NIE zwracamy uwagi na ważnych ludzi w naszym życiu, ponieważ patrzymy na ekran zamiast osoby przed nami? Kiedy cały czas jesteśmy podłączeni do technologii, brakuje nam ważnego czasu na połączenie z rodziną i przyjaciółmi.

Odłączenie pomaga naszym dzieciom rozwijać umiejętności społeczne

Koleżanka wykłada na uczelni. Regularnie musi prosić studentów, aby przestali pisać SMS-y podczas jej wykładu! To tylko jeden smutny symptom naszych ciągle rozwijających się umiejętności społecznych. Tracimy koncentrację na prawdziwych relacjach twarzą w twarz. Musimy odłożyć nasze telefony na czas interakcji z ludźmi i pokazać naszym dzieciom, jak postępować offline.

Odłączenie pomaga nam zasnąć

“Sesje online przed snem zakłócają nasz wypoczynek. Regularne korzystanie z komputera późno w nocy wiąże się z zaburzeniami snu, a także z objawami stresu i depresji” (NY Times).

Najwyraźniej sztuczne światło z ekranów obniża poziom melatoniny i sprawia, że nie śpimy. Myślę, że po prostu zbyt długo pozostajemy w mediach społecznościowych i robi się późno! Wiele dzieci i dorosłych jest przemęczonych z powodu siedzenia do nocy w Internecie, co negatywnie wpływa na nasze zdrowie, naukę i pracę. Dobrym pomysłem jest ładowanie telefonów w kuchni lub gdzieś dalej od naszych łóżek. Zdobądź staromodny budzik, jeśli go potrzebujesz.

Odłączenie nas zwiększa bezpieczeństwo

Wysyłanie SMS-ów podczas prowadzenia pojazdu powoduje 160000 wypadków rocznie, 11 zgonów nastolatków KAŻDEGO DNIA i jest przyczyną prawie 25% wszystkich wypadków samochodowych (National Safety Council). Wystarczająco powiedziane.

Podsumowanie.

Ilu rzeczy NIE robimy, ponieważ jesteśmy online? Czytanie książki, spacery, nasze hobby które cierpią, gdy nie wyłączamy telefonów i komputerów. Musimy ustanowić strefy wolne od technologii w naszych rodzinach, aby utrzymać zdrowie emocjonalne i społeczne naszych dzieci i nas samych.

W naszym domu w ciągu tygodnia jest 1 godzina podłączenia dla dzieci ( wtedy mogą poserfować, pograć ). Z pewnością czasy rodzinne, takie jak obiad, muszą być wolne od technologii. Około godziny przed snem wyłączamy ekrany i zasilanie. Ustanowiliśmy sobie te zasady techniczne  (choć nie konsekwentnie przestrzegane) i jest nam emocjonalnie lepiej i zdrowiej.

Cześć, mam na imię Lilia. Prowadzę blog Władców Wody. Zapraszam.

Blog Władców

półkolonia wrocław, lato, wypoczynek w mieście

Wartość pływania dla rozwoju fizycznego i psychicznego dzieci

polkolonia-wroclaw, zabawa na wakacje

Kiedy wysłać dziecko na obóz? Jaki wiek jest najlepszy?​

1000_F_210427815_WcIHKju7IIlP9Pw8eScn5LITWALaxRaK

Powody, dla których rodzice wysyłają swoje dzieci na obóz

pakowanie, obóz letni, walizka na obóz, wakacje, dzieci

Jak spakować plecak, potrzebne rzeczy

odlaczenie5

Kilka powodów, by odłączyć siebie

obozy letnie, informacje dla rodziców, artykuły, strefa trenera, rodzice

Tęsknota podczas obozu

Władcy Wody

Kontakt

O nas

Trenowaliśmy pływanie. Ten sport stał się dla nas sposobem na życie, wielką pasją a woda naszym drugim naturalnym środowiskiem.

Kontakt